Azoty trują Włocławek i okolice po zachodzie słońca?

7 marca, 2021 Wyłączono przez admin

Azoty trują WłocławekAzoty trują Włocławek i okolice po zachodzie słońca?

Tak się złożyło, że miałem przyjemność wczoraj odwiedzić piękne miasto nad Wisłą jakim jest Włocławek. Mijając Ciechocinek skierowałem się przez Nieszawę drogą jak najbliżej Wisły. W ten sposób wjechałem do Włocławka tuż przy samych Azotach Włocławek. Pięknie podświetlony kombinat spowodował, że chciałem go uwiecznić na zdjęciach. Tuż po zachodzie biała para / dym wydobywający się z kominów dawał ładny efekt. Znalazłem strefę w której mogłem wystartować dronem i zrobiłem kilka ujęć.

Azoty trująSytuacja uległa zmianie.

Stwierdziłem, że warto także zrobić kilka zdjęć “azotów” aparatem od strony Wisły. Podjechałem od tyły zakładów i zobaczyłem zupełnie inny widok niż około 20 minut wcześniej. Biały dym / para zamienił się w kłęby czarnego dymu. Nie jestem w stanie powiedzieć czy to dzieje się często i w jakiej porze. Przejeżdżam tą trasą dość często ale gównie w dzień. Nie pamiętam abym widział tak czarne kłęby dymu. Co ciekawe Ten czarny dym wydobywał się z kominów z których wcześniej leciał zupełnie biały dym lub para wodna. Byłem tam około 10 minut robiąc zdjęcia. Czułem momentami bardzo nieprzyjemny zapach i podrażnione gardło. Zaczęła także delikatnie boleć mnie głowa.

Włocławek trujePowrót do “normalności”.

W ciągu tych kilkunastu minut kiedy robiłem zdjęcia powoli dym / para zaczął się klarować. Stawał się być biały taki jak przejeżdżałem wcześniej. Przestawał być gryzący w gardło i i powoli nie czuć było zapachu. Czy to jest normalne ? Czy dzieje się także w dzień? Tego niestety jeszcze nie wiem. Natomiast to co widziałem tego wieczoru po zachodzie słońca wzbudziło moje obawy. Czy aby nie jest tak, że że szczególnie po zachodzie słońca są takie momenty kiedy Azoty pozbywają się najbardziej toksycznych substancji. Być może jest to tylko moje odczucie, że są to substancje toksyczne. Swoją drogą ciekawe czy jest monitorowany w jakiś sposób skład tego co wydostaje się z tych kominów, a w szczególności kiedy wspomniane opary przybierają czarny kolor. Dziwi mnie to bardzo, że zmiana koloru dymu / pary z pięknej bieli na czerń trwała dosłownie kilkanaście minut.

Czy mieszkańcy Włocławka mają jakąś wiedzę?

Być może ten artykuł przeczytają mieszkańcy Włocławka i okolic. Czy takie zjawiska mogą być uzależnione od kierunku wiatru?  Wczoraj wiatr wiał w stronę Wisły. Czyli w kierunku gdzie trudniej jest dostrzec zmiany w barwie i zapachu dymu / pary. Pomiędzy zakładami a Wisłą nie ma żadnych zabudowań. Tak więc jest to trudne do zauważenia zjawisko. Tym bardziej, że dzieje się to nocą.

Galeria zdjęć.