Żubry – Białowieża.

3 marca, 2023 Wyłączono przez admin

żubry Białowieża podlasieŻubry – Białowieża.

Żubry w Polsce występują w 8 wolnych populacjach- Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Borecka, Bieszczady, Stada w Zachodniej Polsce, Lasy Janowskie, Puszcza Augustowska i Puszcza Romincka.

Wiecie już gdzie można natknąć się na te potężne i piękne zwierzęta. Ale czy wiecie aby w przypadku spotkania z nimi nie prowokować ich do szarży ? Jak każde zwierzęta w tym także ludzie tak i żubry potrafią skutecznie bronić swoje potomstwo, a także swoje terytorium. W Bieszczadach słyszeliśmy, że potrafią nawet zaszarżować na samochód, którym turyści chcą zaparkować jak najbliżej żubrów. Niestety podobno czasami kończy się to koniecznością odwiedzenia zakładu blacharsko lakierniczego.

Zachowaj dystans i podziwiaj.

Poniżej zamieszczony film wykonałem w Bieszczadach. Niedaleko zagrody żubrów w Mucznem. W tej okolicy można spotkać wiele dzikich zwierząt. Dystans był prawidłowy i ze spokojem mogłem nagrać ten film.

Żubry w Białowieży

W czasie jednej z wizyt u rodziny na Podlasiu napotkaliśmy zaledwie w ciągu kilku godzin pobytu kilka stad żubrów. Białowieża okazała się dla nas gościnna racząc nas takimi widokami. Stada wprawdzie nie były wielkie ponieważ jedno z nich składało się z 10 żubrów, a kolejne z trzech. Ale to i tak naprawdę fascynujące przeżycie.

Wydawać by się mogło, że żubry są mogą wyjść z za każdego drzewa czy też płotu. Ale to wszystko zależy w dużej mierze od pory roku i pogody. A wszystko sprowadza się do atrakcyjnych żerowisk i odpowiednich miejsc, które zapewniają bezpieczeństwo i odpowiednie warunki.

Żubry Białowieża PodlasieAparat zawsze przy sobie.

Te żubry na zdjęciu po lewej stronie wypatrzyłem praktycznie przez okno z pięknego drewnianego domku na skraju Białowieży gdzie odwiedzaliśmy rodzinę. Żubry podchodzą bardzo blisko osad ludzi. Niemalże na progu domu widzieliśmy potężne odchody żubra.  Dowiedzieliśmy się, że czasami nawet zaglądają przez okno do domu. Tak więc gdzie byście nie jechali to zawsze należy mieć przy sobie aparat fotograficzny. Nigdy nie wiadomo co możecie napotkać na swojej drodze.