Tatry czyli majówka w górach

29 kwietnia, 2023 Wyłączono przez admin

tatry czyli majówka w górach Tatry czyli majówka w górach

Tatry zaczęły już witać wielu turystów. Weekend majowy ściąga wiele osób pragnących wypoczynku w stolicy Tatr – Zakopanem. W tym roku aura daje szerokie pole do popisu. Zapewne będą usatysfakcjonowani zarówno zwolennicy białego szaleństwa jak i spacerów w niższych partiach górach.

Tatry odwiedziłem na chwilkę kilka dni temu. Przy okazji wyjazdu firmowego. Niechcący zupełnie wjechałem samochodem prawie na sam szczyt Gubałówki. Mój pobyt u stóp strzelających w niebo Tatr był bardzo krótki. Szukałem zatem ciekawego miejsca z pięknym widokiem na masyw gór wokół Zakopanego.

Tatry -góralskie weseleŚlub i wesele pod Tatrami

W tej okolicy bywałem od dziecka wiele razy. Zapewne kilkadziesiąt razy i to nie na jeden dzień. Mimo tego taki widok był dla mnie pierwszy w życiu. Oczywiście nie byłem gościem wesela pod Tatrami ale mogłem zobaczyć sesję zdjęciową młodych górali wstępujących w związek w związek małżeński.

Piękne ludowe stroje, śliwowica na odwagę, tańce góralskie, ciupażki i piękny klimat, a także panorama Tatr okalających Zakopane.

To wszystko zobaczycie w galerii zdjęć pod tym artykułem. Wkrótce zamieszczę także film z tejże sesji. Natomiast teraz zamieszczam film z drona z przelotu nad Zakopanem w stronę pięknych Tatr okalających stolicę najwyższych polskich gór.

Tatry GiewontCudowny widok na Giewont i Kasprowy Wierch

Dla osób zainteresowanych fotografia podpowiem, że używałem teleobiektywu o ogniskowej 150 – 600. Dzięki temu widoczny jest doskonale krzyż na Giewoncie czy też dobrze widoczna stacja kolejki górskiej na Kasprowy Wierch. Widać także wyciąg krzesełkowy na Hali Goryczkowej. Oczywiście przypomnę majówkowym fotografom amatorom fotografii górskiej i przyrodniczej o statywie. Góry, a w szczególności Tatry są wdzięcznymi modelami. Trzeba tylko poświęcić im troszkę czasu i być cierpliwym. Pogoda bywa tam kapryśna o czym przekonuje się wielu turystów górskich z przypadku.

Mama nadzieję, że wielu z nich jednak przemyśli odpowiednie ubranie, a przede wszystkim swoje możliwości i znajomość górskich szlaków.

Doliny także są piękne. Nie trzeba koniecznie wchodzić na Giewont czy Świnicę. Tego góry mogą zabić nieprzygotowanych turystów nie praktykujących wcześniej chociażby wycieczki na pieszo do Morskiego Oka. Warto od tego zacząć.

Tatry Kasprowy Wierch i Hala GoryczkowaNa szczycie po prawej stronie zdjęcia dostrzeżecie zapewne górną stację kolejki linowej na szczycie Kasprowego Wierchu i obserwatorium. Ciekawym wyzwaniem przy tak ośnieżonych górach jest piesza wycieczka na Halę Goryczkową, a jeżeli warunki będą dobre można wyruszyć na piechotę na Kasprowy Wierch.

Jaki wariant wybierzecie to zależy od Was. Ja życzę Wam szczęśliwego powrotu do domu.

Droniarze uważajcie latając nad Zakopanem i w okolicach gór !!!

Pomijając fakt, że nad Tatrzańskim Parkiem Narodowym bez zezwolenia i opłaty latać nie można to nie jedyny problem. I to ten mniej groźny. W związku z turystami i amatorami selfie na wysokich szczytach z Zakopanego często startuje śmigłowiec TOPR lub LPR. Pomimo strefy w Dron Radar w której można wykonywać loty należy w 100 % latać w zasięgu lotu. Śmigłowce jeżeli zajdzie taka potrzeba będą lecieć na ratunek. Tak więc to Wy musicie podwoić swoją uważność. W przypadku startu czy przelotu dowolnego statku powietrznego należy naprawdę szybko skierować drona w bezpieczne miejsce lub lądować awaryjnie. Pamiętajcie o tym. To już nie jest zabawa.
Miłego bardzo długiego weekendu i dobrego wypoczynku.

Galeria zdjęć.