Morskie Oko – Tatry Zimą.

25 stycznia, 2021 1 przez admin

Morskie Oko tatry zima zakopaneMorskie Oko – Tatry Zimą.

Morskie Oko to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Położone blisko Zakopanego jest miejsce urokliwym z którego roztaczają się, a także mają tu początki szlaków w wyższe partie Tatr.
Z tego miejsca możemy wyruszyć na przykład do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką albo Szpiglasową przełęcz. Z tego miejsca wyruszają także wyprawy nad Czarny Staw pod Rysami jak i na same Rysy.

Jednak spora część turystów dociera tu jak do punktu docelowego. Niektórzy z nich obchodzą Morskie Oko, a niektórzy wybierają się do Doliny Czarnego Stawu. Droga ta zajmuje około 45 minut.

Ci bardziej zaawansowani i wytrwali udają się na Rysy. Miejsce to samo w sobie jest cudem natury i zapiera dech w piersiach. Otaczające je monumentalne zbocza skalistych gór ujawniają potęgę i moc. Czuję się tam malutki, a zarazem czuję jakby te masywy przekazywały mi energię.

Jak dotrzeć.

Można tam dotrzeć z parkingu oddalonego około 9 km od schroniska nad Morski Okiem. Można także dojechać wozem konnym. I tu rodzi się pytanie i kontrowersje. Zapewne słyszeliście o wielu przypadkach kiedy właśnie na tym szlaku konie padały wioząc turystów. Z drugiej strony czy musimy wszędzie dojeżdżać? Czy wybieramy się w góry po to aby nas wożono? Zdania są podzielone. Zapewne wielu “turystów” gdyby nie zaprzęgi konne czy kolejki na Gubałówkę albo Kasprowy Wierch nigdy nie dotarłoby w te miejsca. I tu rodzi się kolejne pytanie. Czy turystyka górska szczególnie w wyższych partiach gór jest dla każdego? Moim zdaniem nie każdy musi i wręcz nie każdy powinien.

Może dzięki temu byłoby mniej tragicznych wypadków w Tatrach w których często uczestniczą lub stają się ofiarami “podwożeni wędrowcy”. Krew mrozi w żyłach kiedy widzimy turystów chodzących masowo po ledwo co zamarzniętej tafli Morskiego Oka. Kobiety w szpilkach czy panowie w tenisówkach próbujący zdobyć Rysy i czy inne szczyty.

No cóż. Na rozsądek lub jego brak nie mamy wpływu. Na zachęcanie Was do odwiedzania pięknych i ciekawych miejsc w zgodzie z naturą i poszanowaniem zasad jak najbardziej. Co też czynimy.