Glifosat – żywność i zdrowie. Nie wygodny temat.

Glifosat – żywność i zdrowie. Nie wygodny temat.

30 grudnia, 2022 Wyłączono przez admin

glifosat roundap żywnośćGlifosat – żywność i zdrowie. Nie wygodny temat.

Zapewne wiele osób słyszało o produkcie Glifosat który występuje pod nazwą handlową Roundup.  Glifosat został stworzony przez międzynarodowy koncern  Monsato zajmujący się biotechnologią chemią organiczną.
We wrześniu 2016 roku zarząd Monsanto zaakceptował ofertę przejęcia przez niemiecki koncern chemiczny Bayer AG za kwotę 66 mld USD.

Roundupu nie można stosować w Polsce od 2020 roku.  Zakaz ten dotyczy jedynie parków miejskich i prywatnych ogródków przydomowych. Całkowity zakaz stosowania tego preparatu ma wejść w życie w 2024 roku. Czy nawet jeżeli wejdzie całkowity zakaz stosowania  zmieni to coś na lepsze dla zdrowia ludzi? Nie koniecznie. Jeżeli będzie to zakaz literalny dotyczący tylko i wyłącznie  produktu Roundup to nie zmieni to niczego. Obecnie właścicielem Marki Glifosat

roundup glifosatŚrodki generyczne na bazie Glifosatu.

Obecnie w Polsce jest dostępnych kilkanaście generycznych środków zawierających w swoim składzie glifosat. Niektóre z nich to: Avans Premium 360 SL, Glifocyd 360 SL, Klinik 360 SL, Kosmik 360 SL, Taifun 360 SL. Na świecie generycznych odpowiedników jest około 42. Skłania mnie do tego jeszcze jedna bardzo istotna rzecz. Związana z Monasco koncernem i jego wynalazkiem niszczącym wszystkie rośliny. Czy na pewno wszystkie ?

Rośliny  modyfikowane genetycznie.

W z tym, że Glifosat niszczy wszystkie rośliny – koncern stworzył nasiona roślin jadalnych ze zmianami genetycznymi.  Spowodowało to, że uprawy zasiewane tymi nasionami były odporne na Roundap. Co za tym idzie? Można je opryskiwać  dowolnie w czasie wzrostu. Co więcej częstą praktyką jest oprysk pół tuż przed zbiorami.

Żywność którą spożywamy jest przepełniona związkami chemicznymi szkodliwymi dla człowieka i zwierząt.

Glifosat roundap Tester.żywności.wodyZatruta woda ?

Szkodliwe związki chemiczne przenikają także do wód gruntowych i cieków wodnych, a następnie do zbiorników wodnych i rzek. Często przenikają do źródeł wody pitnej Na całym świecie niszczą to przyrodę. Zarówno roślinność jak i organizmy żywe zamieszkujące zbiorniki wodne w sąsiedztwie pól uprawnych.

Czy szkodliwość Glifosatu jest ukrywana?

Naukowcy od dawna starają się określić potencjalne niebezpieczeństwo Glifosatu dla ludzi. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia wydała oświadczenie, w którym określa, że Glifosat jest potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. Z kolei Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności uważa, że substancja jest bezpieczna i nie zagraża w żaden sposób ludzkiemu zdrowiu. Glifosat powiązany jest  nie tylko z działaniem rakotwórczym. Niektóre badania sugerują, że substancja ta obecna w pożywieniu i wodzie może być powiązana z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera, cukrzycy, autyzmu, celiakii, nietolerancji glutenu i niepłodności.
Glifosat jest regularnie wykrywany w żywności, zwłaszcza tej którą spożywamy na co dzień. Dotyczy to szczególnie produktów zbożowych. Według Environmental Working Group (EWG) rodzice powinni przemyśleć podawanie dzieciom produktów zbożowych ze względu na obecność w nich glifosatu. EWG przeprowadzili badania laboratoryjne popularnych płatków śniadaniowych, muesli i batoników zbożowych. Okazuje się, że nawet produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego były zanieczyszczone Glifosatem.
Glifosat znajdziemy m.in. w popularnych miodowych płatkach śniadaniowych, chlebie, bułkach, batonikach zbożowych, ciastkach czekoladowych, śmietance do kawy czy jajkach. Może znajdować się w produktach w skład których wchodzą pszenica, owies, soja i kukurydza.

Zobacz koniecznie – Wyrok dla producenta Glifosatu – Kliknij tu

Ze praktyki w rolnictwie.

Coraz częściej stosowaną praktyką w rolnictwie jest  dosuszanie zboża oraz przyspieszanie procesu dojrzewania owoców  za pomocą Glifosatu. Jednostki skupujące produkty rolne wymagają konkretnego współczynnika wilgotności takiego surowca, jak gryka, proso, czy rzepak. Glifosat pozwala idealnie spełnić to kryterium pozwalając maksymalizować zyski z uprawy. Powoduje to znaczne przekroczenie pozostałości Najwyższego Dopuszczalnego Poziomu – (NDP) środków ochrony roślin pestycydu (Glifosat) w produktach. Kasze dostępne w sprzedaży, potrafią przekroczyć stężenie NDP Glifosatu nawet 10 krotnie.

Stosowanie Glifosatu służy także do przyspieszenia dojrzewania owoców. Jabłka poddane takiemu procesowi stają się idealnie czerwone. Glifosat obecny jest również w glebie i wodzie,  wodzie deszczowej, powierzchniowej, ale również w ujęciach wody pitnej. Glifosat okazuje się bowiem nie podlegać łatwej i szybkiej biodegradacji.

Jak się chronić przez skażoną żywnością?

W dobie globalizmu jest to praktycznie nie możliwe. Nie wiem nawet czy jesteśmy w stanie hodować na swój użytek kury, których mięso nie będzie skażone. Przecież będziemy musieli je dokarmiać zbożem. Czy znajdziemy zboże nie modyfikowane? Czy woda w naszej okolicy nie będzie skażona poprzez okoliczne uprawy? Tego nie wiem.

Jedynym sposobem wydaje się być testowanie pożywienia i według tych danych dobieranie konkretnych dawek żywnościowych według zawartości w nich azotanów i azotynów. Urządzenia testujące nie wskażą jednoznacznie, że pożywienie zawiera Glifosat. Wskażą one ilość azotanów w nie przetworzonym mięsie, warzywach i owocach. Ich mocno podwyższona dawka może sugerować, że miały one kontakt z Glifosatem. A wskaźnik azotanów wyrażony w mg/kg produktu podpowie nam jakiej dawki takiego jedzenia nie przekraczać.

Azotany i azotyny w żywności.

Odpowiadają za nadanie mięsu zachęcającej kolorystyki – czerwono różowej. Poprawiają one i utrwalają smak, zapach, a także przedłużają trwałość produktu działając bakteriobójczo. Hamują także wzrost bakterii jadu kiełbasianego. Według opinii WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dawki azotynów w żywności, przekraczające dopuszczalne normy, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Ich nadmierne spożycie może powodować różnego rodzaju zatrucia. Dodatki te obniżają również wartość odżywczą produktów i powodują unicestwianie witamin z grupy A oraz B.

Działanie Azotanów i azotynów na organizm człowieka.

Wiążą się one z hemoglobiną i uniemożliwiając przenoszenie tlenu poprzez jej stałe blokowanie. Skutkuje to niedotlenieniem tkanek oraz organów. Rozszerzają naczynia krwionośne oraz działają rozkurczowo na mięśnie gładkie. Efekt działania nadmiernej dawki azotanów występuje po około 30 minutach. Pojawiają się wtedy: ostry ból brzucha,, zawroty głowy,  sinica, duszność, zaczerwienienie twarzy, częstoskurcz, zamroczenie, spadek ciśnienia krwi, a finalnie może nastąpić zapaść. Najbardziej narażone na przedawkowanie tych związków są dzieci oraz niemowlęta. Ich hemoglobina jest bardziej wrażliwa.

  • Dzienne spożycie Azotynów nie powinno przekraczać 0,1 mg/kg
  • Dopuszczalne dzienne spożycie Azotanów to 5 mg/kg,
  • 1 g Azotynu potasu E249 powoduje zatrucie organizmu,
  • 4 g Azotynu potasu to dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka.

Będziemy testowali:

  • żywność na zawartość azotanów,
  • jakość wody pitnej,
  • wodę z cieków wodnych na zawartość azotanów,
  • zabawki, materiały budowlane, itp na promieniowanie jonizujące (radioaktywne),
  • promieniowanie elektromagnetyczne czyli Elektro smog. Badanie  WIFI i telefonii GSM.

Chcesz mnie wspomóc postaw mi wirtualną kawę albo kilka kaw 🙂 Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na koniec przedstawiam cytat z Wikipedii:

Kontrowersje związane z niektórymi produktami Monsanto –żródło 

  • Aspartam, którego produkcję jako dodatku do żywności rozpoczęła firma farmaceutyczna G.D. Searle & Company, przejęta później przez Monsanto. Pod koniec lat 90. XX wieku opublikowano wyniki kilku badań, które sugerowały występowanie związków między spożywaniem aspartamu i chorób takich jak nowotwór mózgu i układu limfatycznego. Nie ma jednak dowodów naukowych świadczących o tym, że aspartam powoduje nowotwory w ludzkim organizmie[3]. Badania na dużych populacjach ludzi, jak i w przytłaczającej większości badań na zwierzętach nie znalazły związku aspartamu z nowotworami. Podobnie inne zagrożenia dla zdrowia związane z używaniem słodzika, w obliczu dostępnego obecnie materiału naukowego, są uważane za minimalne lub nieistniejące[4][5].
  • Czynnik pomarańczowy – produkowany m.in. przez Monsanto defoliant stosowany przez Stany Zjednoczone podczas wojny w Wietnamie do niszczenia dżungli zawierający znaczne ilości zanieczyszczeń w postaci polichlorowanych dibenzodioksyn (głównie TCDD) powstałych jeszcze na etapie produkcji[6].
  • Polichlorowane bifenyle – produkowane m.in. przez Monsanto, od 1977 zdelegalizowane w Stanach Zjednoczonych z powodu właściwości rakotwórczych. W Unii Europejskiej można je stosować z ograniczeniami.
  • DDT – produkowany m.in. przez Monsanto insektycyd wykorzystywany od lat 40. do początku lat 60. XX wieku. Obecnie DDT nie jest używany w krajach wysoko rozwiniętych z powodu jego trwałości i nagromadzania się w organizmach żywych. W krajach trzeciego świata w dalszym ciągu jest używany do walki z komarami roznoszącymi malarię.
  • Cycle-Safe – pierwsza plastikowa butelka na napoje, po roku zaprzestano używania z powodu stwierdzonego ryzyka raka u ludzi. Po kilku latach ponownie zaaprobowana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków.
  • Posilac – rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu, zwiększa produkcję mleka u otrzymujących go krów. Ze względu na zwiększoną podatność tych krów na infekcje (związaną ze wzrostem mleczności[7]), otrzymują one wyższe dawki antybiotyków; nie stwierdzono bezpośredniego działania rBGH na ludzi. rBGH nie został dopuszczony do użytku w Kanadzie i niektórych krajach Unii Europejskiej. Z dniem 01.01.2000 r. wycofany z użycia w krajach UE.
  • Roundup – firma sprzedawała środek wraz z informacją, że ulega biodegradacji. Było to jednak wprowadzanie klientów w błąd, ponieważ Roundup nie był biodegradowalny – Monsanto przegrało sprawę sądową w tej kwestii[8] we Francji[9][10].