Bieszczady i dron.

Bieszczady i dron.

17 grudnia, 2022 Wyłączono przez admin

Bieszczady i dronBieszczady i dron.

Bieszczady i dron czyli jak legalnie używać dronów w tym pięknym miejscu ? Zainteresuje to zapewne te osoby, które chcą nagrywać tam filmy z lotu ptaka czy też robić zdjęcia. Należy pamiętać, że duża część Bieszczad jest terenem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kolejna sprawa to bliskość granicy z Ukrainą co w obecnej sytuacji nie jest bez znaczenia. Co w związku z tym mają zrobić sympatycy Bieszczad i latania dronami?
bieszczady i dron

Przestrzegajmy prawo i procedury.

Zapewne jest to podstawa. Wiedzą o tym użytkownicy dronów posiadający uprawnienia na pilotowanie tych statków powietrznych.

Z pomocą przyjdzie nam zapewne aplikacja Droneradar, którą z resztą każdy pilot drona powinien mieć i z niej korzystać.

Jak widzicie na zdjęciu po lewej i powiększonym poniżej jest tam sporo różnych stref. Niestety na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze. Zwłaszcza to, że dla wielu najciekawsze kadry kryją się w strefie Parku Narodowego.

Spora część przestrzeni powietrznej jest także zarezerwowana dla wojska.

 

Jak to jest z tą przestrzenią nad Parkami Narodowymi…

Od 31 stycznia 2019 roku prawo zezwala nam na latanie nad tzw. otuliną Parków Narodowych.

Na mapie DroneRadar (poniżej) widzicie strefę zakreśloną czerwoną linią. Jest to strefa R czyli zakazu lotów. Ale w związku z tym co napisałem powyżej można przekroczyć tą strefę. Dlaczego? Dlatego, że faktyczną granicą Parku Narodowego jest strefa oznaczona linią niebieską. Tej strefy nie wolno przekraczać !

Bieszczady zaczynają robić się większe dla drona.

Warto otworzyć DroneRadar lub inną mapę z dokładnymi konturami Parku Narodowego i sprawdzić gdzie udać się aby być jak najbliżej miejsca w którym chcecie wykonać zaplanowane ujęcia. Oczywiście nie ma się łudzić, że wszędzie da się być blisko.

Na mapie wyszukajcie dokładne granice Parku i wybierzcie miejsca na start i lądowanie.

Teraz kiedy jesteście gotowi do startu musicie uzyskać zezwolenie od zarządzających strefami oznaczonymi różowo fioletowymi liniami.

DRA-R TR – EPTR129B t strefa wzdłuż granicy Polsko – Ukraińskiej.

Bieszczady znajdują się w bezpośredniej bliskości Ukrainy w której toczy się wojna, a także prowadzą tam szlaki przemytnicze. Podróżując czasami przez Bieszczady zapewne nie pomyślicie czasami, granica jest bliżej niż mogłoby się Wam wydawać.

Nie lekceważcie tego i poproście o zgodę na lot dronem, a także skutecznie zgłoście w DroneRadar swój lot i jego zakończenie.
Aby otrzymać zgodę na lot dronem w strefie zarezerwowanej należy zadzwonić na podany w aplikacji DroneRadar numer telefonu do zarządzającego strefą.

Ja osobiście robię to troszkę inaczej.

Być może też dlatego nie mam problemów z otrzymaniem zgody.
To proste i ludzkie. Zamiast dzwonić jadę do placówki Straży Granicznej obejmującej zasięgiem okolice w których chcę wykonać loty. Legitymuję się uprawnieniami Pilota Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz jak najbardziej precyzyjnie określam cel lotu i przestrzeń w której lot się będzie odbywał. Można zgłosić kilka lokalizacji w których się chce latać i wskazać w jakim mniej więcej czasie. Następnie kiedy chcę wystartować zgłaszam telefonicznie do placówki od której dostałem zgodę, że startuję. Wtedy robię Check-In w DroneRadar i zaczynam latać. Po zakończonym locie zakańczam Check-In w Drone Radar i dzwonię podziękować za zakończony lot.

Życzę Wam udanych lotów i dobrych kadrów. Poszukajcie miejscówek w okolicach granic Parku. Możew Okolicach miejscowości Muczne. Jeżeli zobaczycie gdzieś dzikie zwierzęta postarajcie się ich nie straszyć. Bieszczady to ich dom.

Bieszczady i dron.